Ovo je praktičan vodič za korištenje Vaših postojećih dizajnerskih vještina pri radu s ARCHLine.XP programom. Čak i ako ste početnik u CAD programima, vrijedi pročitati članak, kako biste znali koje su razlike/sličnosti između softverskih proizvoda. Današnja tema je: savjeti i trikovi za korisnike SketchUpa.
Ključne razlike između ARCHLine.XP® i SketchUp®:
Fokus
ARCHLine.XP za profesionalne dizajnere
ARCHLine.XP je BIM softver koji je fino podešen za arhitekturu, dizajn interijera i proizvodnju namještaja – jedan softver, sa svim uključenim relevantnim značajkama za potrebe tih profesija, s ugrađenim mehanizmom za renderiranje. Dolazi s tradicionalnim dizajnerskim stilom u kojem očekujete izgradnju fizičke strukture kao što su zidovi, vrata, prozori, stepenice, krovovi itd.
SketchUp za početne faze dizajna
SketchUp je, s druge strane, svestrani, intuitivni alat za 3D modeliranje s brojnim dodacima i proširenjima koji sužavaju fokus na određenu profesiju (arhitektura, dizajn interijera, itd.). To je za brze rane modele gdje se pomoću obrisa i značajki kao što su push i pool alat mogu graditi zidovi bez arhitektonskog značenja.
Metoda
SketchUp se fokusira na 3D model koji se nužno ne podudara s građevnim dokumentima kao što su tlocrti. Ovaj pristup je povoljan za rane modele i skice, ali može biti teško napraviti potrebne promjene bez ugrožavanja standarda i točnosti zgrade.
ARCHLine.XP-ova built-in središnja baza podataka sadrži sve podatke za pripremu građevinskih dokumenata kao što su tlocrti, 3D prikazi i sekcije/uzvisine. U ARCHLine.XP 3D model možete smjestiti izravno kao u SketchUp, ali u projektu možete spremiti svojstva zida kako bi dobili željeni oblik i veličinu koju želite, te tako izraditi precizan 3D model. Postoje daljnje razlike između softverskih proizvoda, s obzirom na to kako su generirani 3D modeli određeni i obrađeni. Kako te razlike utječu na ishod ovise o tome što želite postići – više o tome pod “razlike u metodama crtanja”.
BIM workflow – tijek rada
U ARCHLine.XPu kreiramo središnji (BIM) model, iz kojeg potječu svi proračuni, procjene, količine, sekcije, uzvišenja. SketchUp ima značajke za opremanje modela potrebnim podacima, ali ako trebamo raditi s kompatibilnim BIM modelima, tu su dodatna proširenja za tu svrhu – BIMup za SketchUp, za rad s BIM parametrima i Trimble Connect za rukovanje BIM modelima unutar projekta, na primjer.
Pogledajmo sada značajke ARCHLine.XP i razložimo ih jednu po jednu kako bismo vidjeli koje su još sličnosti i razlike.
Sučelje i navigacija
Postoje značajne sličnosti u pogledu sučelja i navigacije između ARCHLine.XP i SketchUp-a, budući da oba slijede CAD standarde ili standarde modeliranja. Najčešće korišteni alati nalaze se na alatnoj traci (ARCHLine.XP grupira svoje značajke u traku “ribbon bar”), a tu su i dodatni elementi (tray, mreža itd.), Koje možete pričvrstiti na radni prostor kako biste lako pronašli što trebate.
Sličnosti / razlike sučelja
SketchUp | ARCHLine.XP | |
Izgled radnog prostora | 3D prikaz opće namjene, gdje radite većinu posla | 2D + 3D prikaz u kombinaciji s dodatnim ostalim prikazima (odjeljci, nadmorske visine…) |
Prikaz modela | Perspektiva prema zadanim postavkama (s drugim projekcijama kao opcionalnim) | Prema zadanim postavkama aksonometrijski (s perspektivom kao opcionalno) |
Upravljanje teksturama, sadržajem | Razne “ladice”, gdje se pohranjuju dodatni elementi dizajna | Dizajnerski centar za upravljanje objektima i teksturama, grid svojstva za BIM parametre |
Razlike u sučelju su zbog toga što je ARCHLine.XP namijenjen na 3 specifične industrije odjednom (arhitektura, dizajn interijera i namještaja), što sve zahtijeva neke specijalizirane alate.
Sličnosti / razlike navigacije
SketchUp | ARCHLine.XP | |
pan | držati shift+scroll | držati scroll |
orbit | držati scroll | držati shift+scroll |
hotkeys, prečaci | podržano | podržano |
2-smjerna selekcija modela | podržano | podržano |
Razlike u metodama crtanja
Parametarski ARCHLine.XP namještaj ima potrebnu fleksibilnost i parametre potrebne za demonstraciju potencijalnih funkcija
Dokumentacija: raspored i sekcije
Razlika između dvije metode crtanja (tj. u SketchUpu najprije se crta, i ne imenuju se uloge automatski u odnosu na ARCHLine.XP gdje se automatski označava uloga, a zatim slijedi crtanje) postaje relevantna, kada želimo dohvatiti raspored, BIM informacije, iskaze količina ili bilo koje druge podatke iz našeg modela.
ARCHLine.XP to čini izvorno, budući da su modeli koje crta inherentno opremljeni potrebnim informacijama, s mogućnošću dodavanja dodatnih svojstava, koja se mogu eksportirati u popise, rasporede i iskaze. U programu SketchUp možemo opremiti naše grupe i komponente s podatkovnim poljima i atributima, a pod uvjetom da imamo pravo postavljanje predloška, također dodajemo i neke IFC podatke. Međutim, ako želimo generirati izvješća u prilagodljivom formatu, prilagođavajući određenu industriju, trebali bismo se opet osloniti na dodatne dodatke/”plug-ins” kao što je gore spomenuti BIMup za SketchUp, Estimator ili Profile Builder 2.
Isto vrijedi i za sekcije i nadmorske visine: SketchUp nudi alate za dobivanje linijskog rada iz naših modela. Ako, pak, trebamo arhitektonske CAD crteže, opet bismo se trebali osloniti na proširenja – kao na primjer Skalp. ARCHLine.XP, s druge strane, koristi središnji 3D model, iz kojeg su svi dijelovi, uzvišenja, pogledi zida nastali unutar softvera, bilo kao teksturirane slike, ili kao CAD crteži, ostajući u živoj vezi s modelom.
Sličnosti u metodama crtanja
Kada se radi o stvaranju 3D objekata, niže navedene značajke ARCHLine.XP slijede slične metode kao i SketchUp.
Push / pull s definicijom profila – omogućuje odabir površine, povlačenje poligona na njega i guranje prema unutra ili prema van.
Extrude – omogućuje crtanje poligona u 3D prostoru, i istisnuti ga u bilo kojem smjeru.
Slobodne površine – postavljajući 2D poligon, u stanju smo iskriviti oblik, pomaknuti bilo koju proizvoljnu točku oblika u bilo kojem smjeru i dati joj gravitacijsku simulaciju. Može se koristiti za izradu nadstrešnica, krovnih panela, itd.
Solids of revolution – projektiranje 2D oblika, koji će se preko svoje osi pretvoriti u 3D tijelo. Može se koristiti za stvaranje uvida u neke od 3D alata ARCHLine.XP za stvaranje parametarskog balustra.
Modificiranje 3D tijela – alt + klik na tijelo za odabir konturnih linija za daljnje uređivanje (dodavanje zavoja, čvorova, itd.)
Rukovanje objektima – stvaranje komponenti i objekata iz manjih elemenata, olakšavajući izgradnju sofisticiranih modela. Modeli se mogu eksplodirati natrag na njihove originalne dijelove.
Importiranje SketchUp podataka
Importiranje iz SketchUpa
ARCHLine.XP može uvesti .SKP datoteke, vlastiti format datoteke programa SketchUp. Nakon uvoza, modeli i teksture bit će dodani u ARCHLine.XP-ov vlastiti Centar za dizajn za kasniju upotrebu. Model se može eksplodirati putem značajke Edit / Modify / Explode za obradu.
Importiranje iz 3D Warehousea
ARCHLine.XP također spaja – između ostalih vanjskih knjižnica – s 3D Warehousom. To omogućuje izravan import 3D modela, ne starijih od 2017, koje stvaraju korisnici u ARCHLine.XP. Program vas upozorava kada želite preuzeti objekt iz 3D Warehousa, što bi moglo poremetiti vaš dizajn (zbog prevelike veličine, previše površina itd.)
Eksportiranje u SkecthUp
VisPreko .SKP® formata
ARCHLine.XP modeli mogu se spremiti u .SKP datoteku, koja se zatim može ponovno otvoriti u SketchUp. Model dolazi na SketchUp sa svojom geometrijom i teksturama (koje se mogu naći na kartici Materijali u odjeljku “In model”), a struktura Layera je netaknuta. Međutim, njegovi BIM podaci neće biti uključeni, jer u vrijeme pisanja ovog članka format .SKP nije u mogućnosti obraditi takve podatke.
Preko .IFC formata
Drugi kanal komunikacije može biti ARCHLine.XP-ov certificirani izvozni format .IFC, koji će nositi geometriju modela, informacije i layere u SketchUp. .IFC, međutim, sam po sebi nije u stanju komunicirati i nositi teksture sa sobom.
Dijeljeni formati za izvoz
Postoji značajno preklapanje između formata datoteka ARCHLine.XP i izvoza u SketchUp. Oba softvera podržavaju sljedeće izlaze 3D modela: .3DS™, .DWG™, .DXF, .FBX®, .IFC, .KMZ, .OBJ, .STL, .WRL
Neki od tih formata datoteka mogu se koristiti za uvoz modela u programe za renderiranje ili alate za vizualizaciju. To naglašava da se i SketchUp i ARCHLine.XP mogu integrirati s mnoštvom drugih softverskih proizvoda, što je nužno, jer češće koristimo više softverskih proizvoda za određene dizajnerske zadatke.
Renderiranje
Kada se radi o izradi renderirane slike iz našeg SketchUp modela, možemo se osloniti na vanjske proizvode, kao što je Vray ili bilo koji softver koji može uvesti gore navedene formate datoteka. ARCHLine.XP, s druge strane, ima ugrađeni render, s kojim možemo modelirati i dobiti uvid u konačni proizvod u istom okruženju. Iako je ARCHLine.XP render sposoban samostalno kreirati fotorealistične slike, on se također može povezati s drugim renderima, kao što je gore navedeno.
Zaključak
Postoji visoka razina interoperabilnosti i mogućnosti prijenosa podataka između programa ARCHLine.XP i SketchUp. Što znači da:
Koristeći ARCHLine.XP možete pristupiti 3D Warehouseu, gdje možete preuzeti 3D modele koje su drugi modelari pripremili a nisu stariji od 2017.
3D modele iz programa SketchUp možete uvesti izravno u ARCHLine.XP. To znači da možete iskoristiti postojeće podatke izrađene u programu SketchUp.
Također, možete izvesti svoj ARCHLine.XP model zgrade natrag u SketchUp, kako biste detaljnije opisali svoj projekt, ili koristiti alate programa SketchUp koji bi mogli biti prikladniji za određeni zadatak.
Međutim, postoji jedna ključna razlika između ta dva programa. SketchUp crta generičke 3D modele, dok ARCHLine.XP radi s elementima zgrade. Ta razlika postaje relevantna kada želite stvoriti iskaze količina, procjene ili želite uključiti BIM u svoj tijek rada. SketchUp se može uhvatiti u koštac s tim izazovima u određenoj mjeri samostalno ili se oslanja na razne dodatke kako bi dovršio zadatak. To ne znači da se zadaci povezani s arhitekturom mogu izvršiti samo s ARCHLine.XP. Umjesto toga, vidimo da se ta dva programa mogu međusobno dopunjavati, a ako je potrebno, možemo koristiti i za zadatke u kojima su jači.
Sposobnost SketchUp-a pomaže vam u velikoj mjeri kada počnete raditi s ARCHLine.XP, jer postoje sličnosti u načinu na koji ćete navigirati u 3D prostoru ili kako ćete upravljati 3D modelima. Međutim, prethodno znanje programa SketchUp nije uvjet. Zahvaljujući velikoj količini tutoriala i webinara, možete brzo pretvoriti ARCHLine.XP u moćan alat, ili ćete ga koristiti uz, ili umjesto SketchUpa.
SketchUp® je zaštitni znak tvrtke Trimble Navigation Limited, SAD.
Autodesk® 3ds Max®, DWG, FBX®, su registrirani zaštitni znaci ili zaštitni znakovi tvrtke Autodesk, Inc. i / ili njezinih podružnica i / ili podružnica u SAD-u i drugim zemljama.